top of page

RGB a CMY / VEKTOR a RASTER Aký je rozdiel ?

Či už sa chystáte zhotoviť jednoduchý plagát, leták, alebo reklamu pre svoj web, je dôležité poznať rozdiel medzi farebnými režimami RGB a CMYK. Na záver si povieme rozdiel medzi vektorovou a rastrovou grafikou, o tom kedy a kde ich používať.



RGB

je skratka pre farby červená (red), zelená (green) a modrá (blue).


Skombinovaním týchto farieb v rôznych pomeroch sa vytvoria všetky farby, ktoré vidíte na obrazovke vášho monitora, televízie, mobilu a podobne.

Tieto farby vyžarujú svetlo - začína sa s čiernou tmou, na ktorú sa pridávajú tieto tri základné svetlá, ak sa všetky pridajú s rovnakou intenzitou, vytvoria bielu farbu.


Kedy použiť RPG?

Ak sa má váš výtvor zobrazovať na digitálnej obrazovke, použite farebný režim RGB. Ikony a grafika pre váš web, logo a reklamy pre online priestor, alebo bannery a príspevky pre sociálne siete.

Vhodné formáty: JPG, PNG, GIF - podporujú farebný režim RPG a sú čitateľné.




CMYK

znamená azúrová (cyan) purpurová, (magenta), žltá (yellow), čierna (key).


Tlačiarenský stroj tvorí obraz kombinovaním týchto farieb, ktoré

svetlo pohlcujú – funguje to tak, že zmiešavaním farieb obmedzujeme farebné spektrum, teda začíname bielou a pridávaním jednotlivých farieb znižujeme jas, až k čiernej.


Na získanie čiernej farby by stačili tri základne CMY, ale nie len, že by to bolo pre tlačiarne nákladnejšie, ale použitím samostatnej čiernej získame jej výraznejší odtieň.


Kedy použiť CMYK?

Tento farebný režim je najlepší na účely návrhu tlače. Poskytne presnejšie výsledky, bez ovplyvnenia detailov. Vizitky, nálepky, plagáty, letáky, tričká, alebo obaly produktov.

Vhodné formáty: PDF, TIFF, EPS - podporujú farebný režim CMYK a sú kvalitné pre tlač



VECTOR a RASTER

Existujú dve hlavné kategórie obrazových formátov - rastrový a vektorový.

Oba majú svoje výhody aj nevýhody a rovnako ako pri farebných režimoch, je nutné vedieť, kedy ich používať.



Vektor ukladá obrazové údaje podľa matematických súradníc, skladajú sa z ukotvených bodiek a sú spojené čiarami, krivkami. S vektorovou grafikou je možné pracovať v nekonečných škálach, od malého loga na webe, až po veľkosť obrovských billboardov.


Raster ukladá vizuálne informácie ako dvojrozmernú mapu pixelov,(bitmapa). Počet pixelov určuje kvalitu obrázku, je možné ich vidieť pri väčšom priblížení. Rozlíšenie obmedzuje veľkosť, ktorú je možné zväčšiť bez toho, aby sa obraz neznehodnotil.


Kedy použiť vektor a kedy raster?

Ak potrebujete škálovateľnú grafiku pre písma, logá, digitálnu tlač (vizitky, billboardy...) využite vektorovú grafiku.

Ak potrebujete pracovať s plnými farbami a vysokým rozlíšením hlavne pri fotografiách, tlačových materiáloch, vyberte si rastrovú grafiku.


Comments


bottom of page